nedelja, 30. november 2014

FOTO MÜNCHEN 2014 - SEJEM ELEKTRONIKE

Avantura se začenja

Čakanje na več kot točni U-Bahn

Vhod - vzhod za sejem

Vstopna veža sejma

Končno na sejmu, izdelava plana...
 
Električno kolo

Krmiljena skladiščna omara

Malo večji kondenzatorji

Računalniško vodeni Elvis, ki igra na klaviaturo

Ukrivljen ekran televizije,da ali ne?

Močno prisotna robotika na sejmu...

Krmiljeni pretoki vode

Vozilo no.1

Vozilo no.2 - električni avto, transparentna iluzija

Vozilo no.3

Vozilo no.4, električni "tricikl"
Vozilo no.5, električni hrošč, prikaz motorja

Vsi zadovoljni čakamo na odhod proti domu

Potovanje proti Sloveniji

Foto: arhiv aktiva elektrotehnike

Matjaž Mlinšek




sobota, 29. november 2014

SEJEM ELEKTRONIKE MÜNCHEN 2014


Po usklajevanjih in preverjanjih cen se je aktiv učiteljev elektrotehnike SPSŠB odločil, da se poda na avanturo leta ─ Z VLAKOM NA SEJEM V MÜNCHEN.

 
 Zgodaj zjutraj nas je vlak iz Ljubljane odpeljal proti Beljaku in tam smo prestopili na vlak za München. Ker smo že v Ljubljani preverili, da imamo za prestop 8 minut časa, smo brez večjih skrbi v Beljaku našli pravi vlak in krenili proti končnemu cilju. Po umirjenih šestih urah vožnje smo prispeli in se sprehodili do svojega hotela, ki je bil od glavne postaje oddaljen le pet minut hoje. 


Nov dan ─ naporen dan. Zjutraj smo končno prišli na želeni cilj, na sejem. Nekaj tehničnih podatkov in dejstev o sejmu: največji tovrstni sejem v Evropi, dvanajst prepolnih hal (ena hala je večja kot celotno Gospodarsko razstavišče v Ljubljani), več kot 600.000 aktivnih udeležencev, srečanje Vzhoda z Zahodom in, kot je že znano, prevladovanje Vzhoda (Indija in Kitajska). Na sejmu so bili prisotni vsi veliki in pomembni akterji na področju elektrotehnike in elektronike.


Po dolgotrajni hoji, učenju, pregledovanju novosti in zabavanju smo se izmučeni in polni izjemnih vtisov »zlili« v največjo in najbolj znano pivnico v centru Münchna, v Hofbrauhaus, na izvrstno večerjo in popolnoma zaslužen vrček odličnega pšeničnega piva.


Tretji dan pa smo se po obilnemu zajtrku odpravili na pot proti domu. Po mirnem jutru in dobri kavici smo se na vlak odpravili ob 12. uri in s postanki na zanimivih postajah (Traunstein, Salzburg, Bischofshofen, Badgastein, Spittal, Villach, Jesenice itd.) po šestih urah prispeli do Ljubljane ter tako zaključili našo službeno avanturo.


Aktiv učiteljev elektrotehnike je pri stroških poti privarčeval več kot 200 € (če primerjamo potovanje z avtom ali vlakom), pri tem pa porabil zgolj eno uro več za potovanje. Na cilj smo prišli sproščeni, spočiti in zadovoljni ter polni prijetnih vtisov, kar pri vožnji z avtom vsekakor ni nujno tako. V naslednjem šolskem letu pa bomo avanturo skušali ponoviti in si meje postaviti še više. 

V načrtu imamo obisk sejma v Frankfurtu, Musikmesse 2016.  


Matjaž Mlinšek

sreda, 26. november 2014

TALIN, ESTONIJA



MEDNARODNA MOBILNOST DIJAKOV IN UČITELJEV V TALINU V ESTONIJI

Usposabljanje dijakov in učiteljev v Talinu v Estoniji je potekalo v okviru projekta Družbene in gospodarske spremembe narekujejo potrebo po novih poklicnih znanjih, ki se izvaja v sklopu programa Erasmus+ KA1.

Usposabljanja smo se udeležili štirje dijaki in dva učitelja: Miha Hrovat in Matej Mlinar iz 4. U, Matevž Rovanšek in Tomi Črnič iz 3. D ter učitelj praktičnega pouka Matjaž Mrzlikar in jaz, Irena Modic Čož. Učitelja sva ostala na izmenjavi en teden, od 9. 11. do 15. 11. 2014, dijaki pa kar štiri tedne, od 9. 11. do 6. 12. 2014.

Šola v Talinu je prenovljena, povečana in modernizirana s pomočjo Evropskega razvojnega sklada. Na šoli je 840 rednih dijakov, ki se izobražujejo na oddelkih strojništva, avtomehanike, elektronike in gradbeništva.
Delavnice so prostorne in opremljene z modernimi učili oziroma jih še opremljajo. Ravno v tem času so v delavnici strojništva usposabljali opremo za avtomatiziran prenos in razrez pločevine.
Navdušena sem bila nad delavnico, kjer se dijaki gradbenega oddelka učijo hišnih popravil: menjave oken, polaganja ploščic, drobnih zidarskih del.
Zanimivo je, da imajo tudi dijaki osnovne šole, tisti, ki to želijo, enkrat tedensko tehnični pouk v delavnicah srednje šole, kjer se učijo osnov obdelave kovin.
Pouk na šoli poteka v ruskem jeziku, saj na tem področju živi velika ruska manjšina. Malo učiteljev in dijakov govori angleško, zato je bila komunikacija malce otežena.
Naši dijaki so bili nad šolo navdušeni, nekoliko razočarani so bili le nad bivanjem v dijaškem domu, ki je skromno opremljen in kar kliče po prenovi. Upam, da se bodo tudi zanj kmalu našla sredstva in bo bivanje udobnejše za potrebe današnjega časa.

Učilo - simulator napak v vozilu

Prvi dan bivanja v Estoniji smo imeli predstavitev in ogled šole, drugi dan smo si ogledovali mesto in obiskali avtomehanična servisa, kjer so naši dijaki na praksi.
Miha in Matej delata v AS Silberauto Esti, kjer servisirajo vozila znamke Mercedes Benz, Matevž in Tomi pa v AS Mustakivi Auto, kjer servisirajo znamko Toyota. Delovodje so naše dijake zelo pohvalili, češ da imajo veliko osnovnega znanja in da so pridni pri delu. Zjutraj pričnejo delati ob 9.00 in delajo do 17.00.
Bili smo presenečeni nad ljubeznivostjo in gostoljubnostjo učiteljev. Vodja strojnega oddelka, učitelj Raul, ki trenira japonsko borilno veščino kendo, nas je peljal na trening, kjer so nam predstavili ta šport in nas naučili osnovnih gibov. Bilo je nadvse zanimivo.

Učili smo se veščin kenda

Koordinatorica projektov nam je omogočila, da smo se družili z ruskimi dekleti iz St. Petersburga. Skupaj smo šli na večerjo, se sprehodili po starem mestnem jedru, naslednji večer pa smo skupaj z dekleti in nekaj talinskimi dijaki odšli na bowling.

V času, ko so bili naši dijaki na delu, sva si z učiteljem Matjažem ogledovala mesto in njegove znamenitosti. Obiskala sva ladijski muzej, muzej estonske zgodovine, mornarski muzej v stolpu Fat Margaret's Tower in muzej srednjeveškega orožja z zanimivim imenom Kiek in de Kök, ki se nahaja v enem od stolpov mestnega obzidja. Iz stolpa se vidi v kuhinje mestnih hiš, od tod tudi ime (kukati v kuhinjo).

Večerno druženje in ogled mesta

Talin ima enega najbolje ohranjenih srednjeveških mestnih jeder. Nastalo je v 13. stoletju, obdajalo ga je obzidje s 40 stražnimi stolpi in ga je veliko ohranjenega še danes. Ko se sprehajaš po mestnih ulicah, se več naučiš o srednjem veku kot iz zgodovinskih učbenikov. Ko vstopiš v lokale in trgovinice, te sprejme osebje, oblečeno v srednjeveška oblačila, med večerjo doživiš srednjeveški pretep zaradi lepe deklice, po ulicah srečaš trubadurje, trgovce, vojščake, viteze, obiščeš lahko številne galerije, medtem ko so cerkve večinoma spremenjene v muzeje oz. uporabljene za kakšen drug namen.

Seveda ima Talin tudi velik in moderen center, veliko trajektno luko, avtobuse, trolejbuse, tramvaje in samo 4 km oddaljeno letališče. Veliko se še gradi, stare tovarne preurejajo v hotele, športne dvorane ipd. Vozniki vozijo dinamično, a pešcem vedno ustavijo, tudi ko ti še niso stopili na prehod. V tem bi jih lahko posnemali tudi pri nas.


Teden dni je bilo kar premalo, da bi si lahko vse ogledali in raziskali tudi okolico, mesto mi bo ostalo v spominu kot mesto prijaznih ljudi in gostoljubja.


Irena Modic Čož


nedelja, 23. november 2014

MEHANIK LETA 2014

Revija Mehanik in voznik ter zurnal24.com sta 21. 11. 2014 v stekleni dvorani naše šole na zaključni prireditvi izbrala mehanika leta 2014.

Otvoritev je pripadala ponosni ravnateljici Fani Al-Mansour 

Za laskavi naziv se je potegovalo 10 finalistov. Tekmovali so v treh preizkušnjah. Najprej so morali odgovoriti na deset vprašanj, zatem prepoznati tri predmete, skrite v škatli, in na koncu še v 2 minutah sestaviti dvojno črpalko za gorivo. Vse naloge so opravljali pod budnim očesom strokovne žirije, ki so jo sestavljali učitelji naše šole.

Ahh, teorija...
Najbolje se je odrezal Primož Rožnik iz Euroservisa Avto Rožnik, d. o. o., iz Horjula, drugo mesto je zasedel Janez Krajnčič, ki ima svojo avtomehanično delavnico, tretji najboljši pa je postal Uroš Kalan, zaposlen v kranjski Avtohiši Vrtač.

Brez pomoči k jasnim ciljem in uspehu...

Vsem finalistom, še posebej pa trem najboljšim, iskreno čestitamo!


Več o tekmovanju si lahko preberete na povezavi: 



Andrej Golinar

sreda, 19. november 2014

MEDNARODNA MOBILNOST 2014 / 2015

MEDNARODNA MOBILNOST KOT STROKOVNO USPOSABLJANJE DIJAKOV IN UČITELJEV V ŠOLSKEM LETU 2014/15



Najpomembnejše učenje se dogaja
v resničnem življenju
ob resničnih problemih,
ne v učilnicah.
           (Charles Handy)

Tudi v šolskem letu 2014/15 bomo na naši šoli v okviru programa Erasmus+ izvedli izmenjavo 25 dijakov in 15 učiteljev na njihovo strokovno in praktično usposabljanje v tujino.

Naslov letošnjega projekta je »Družbene in gospodarske spremembe narekujejo potrebo po novih poklicnih znanjih«. Projekt na šoli koordinirata Smiljana Fister in Nikolaj Lipič.

Dijaki in učitelji so v nedeljo, 9. 11. 2014, odpotovali na Finsko, Dansko in v Estonijo ter Španijo. Praktično usposabljanje dijakov poteka štiri tedne, strokovno usposabljanje učiteljev pa en teden  na različnih partnerskih srednjih šolah, v podjetjih ali pri njihovih socialnih partnerjih.

Mobilnost učiteljev v tujino na naši šoli poteka že vse od leta 2006, mobilnost dijakov pa od leta 2007. Do sedaj se je v tujini usposabljajo že kar 152 naših dijakov in bilo izvedenih 149 mobilnosti naših učiteljev. Praksa dijakov v tujini se izvaja v šoli, šolskih delavnicah ali pri tujih partnerskih institucijah. V času bivanja v tujini so dijaki nastanjeni v dijaških domovih ali hostlih.

V mestu Vaasa, na Finskem, se usposabljajo dijaka
MATIC KAJZAR (3. C – avtoserviser),
NEJC ČERNIVEC (3. C – avtoserviser),
in organizator praktičnega pouka MARKO GALE.

V mestu Mikkeli, na Finskem, se usposabljajo dijaki
JERNEJ ŽAREN (3. E – avtokaroserist),
ROK KAVČIČ (3. E – avtokaroserist),
MATIC GROBIN (3. C – avtoserviser),
JAN ZALAR (3. C – avtoserviser),
in učitelj SEBASTJAN BESENIČAR.

V mestu Tampere, na Finskem, se usposabljajo dijaki
INGRID  BRADEŠKO (3. IO – izdelovalka oblačil),
ANAMARI ŠORGO (3. IO – izdelovalka oblačil),
TAMARA POHAJAČ(5. N – logistična tehnica),
ANJA VOLER (5. N – logistična tehnica),
JAN PETERKA (4. I – logistični tehnik),
ERIK STRITAR (4. I – logistični tehnik),
ALEX KNAVS (4. S – strojni tehnik),
ŠTEFAN REPNIK (5. S – strojni tehnik)
in učitelj GAŠPER KAVČNIK.

V mestu Talin, v Estoniji, se usposabljajo dijaki
TOMI ČRNIČ (3. D – avtoserviser),
MATEVŽ ROVANŠEK (3. D – avtoserviser),
MIHA HROVAT (4. U – avtoservisni tehnik),
MATEJ MLINAR (4. U – avtoservisni tehnik),
in učitelja IRENA MODIC-ČOŽ in MATJAŽ MRZLIKAR.

V mestu Sonderborg, na Danskem, se usposabljajo dijaki
ADIMIR  PRERADOVIĆ NASUFOVIĆ (3. I – logistični tehnik),
ANDRAŽ  ŠKOF (3. I – logistični tehnik,)
in učitelji ANDREJ PRAŠNIKAR, POLONA KIKELJ, DAMIJAN KRAŠOVEC.

V mestu Madrid, v Španiji, se usposabljajo dijaki:
TILEN ENCI (4. T – avtoservisni tehnik),
LUKA STAREC (4. T – avtoservisni tehnik),
BLAŽ DEMŠAR (4. T – avtoservisni tehnik),
NIKO BADOVINAC (5. Z – tehnik mehatronike),
ALJAŽ ČERNIGOJ (5. Z – tehnik mehatronike)
in učitelji BREDA TEKAVEC, LENKA BREZOVAR in JOŽE STEPAN.

V mestu Zaragoza, v Španiji, se usposabljajo
ravnateljica FANI AL-MANSOUR,
vodja Avtošole Ježica GORAN LAPIČ,
učiteljica SMILJANA FISTER,
projektni koordinator ŽIGA VUK.

Dijaki, udeleženci usposabljanja v tujini, so se v mesecu septembru in oktobru 2014 redno, tedensko, udeleževali pedagoških, kulturnih in jezikovnih priprav, ki jih je vodila Smiljana Fister.

Vsem udeležencem mobilnosti v tujini želimo uspešno strokovno in praktično usposabljanje, prijetno druženje ter spoznavanje naravnih lepot in kulturnih znamenitosti mest in držav, v katerih bivajo.  



Nikolaj Lipič 


nedelja, 16. november 2014

FORUM MEHATRONIKE 2014/15 (drugič)

Pa je za nami tudi oktober in v prvem lektoriranju sta bila pravilnik in prijavnica. Za pokušino prilagam dva posnetka druge različice lektoriranega pravilnika. Seveda pa mora bistvo pravilnika ostati skrito do javnega razkritja v naših novicah.
Prvi posnetek ...

Drugi posnetek ...

Ostale priprave potekajo nemoteno in jih bomo počasi zaključili. Srečujemo se z veliko težavami, vendar pa se v želji po popolnosti z njimi z lahkoto soočamo in jih rešujemo. Ekipa za realizacijo foruma je več kot odlična, prve vidne rezultate njenega dela pričakujemo v kratkem. Stroškov zaenkrat še ni, vendar pa pričakujem, da se bodo kmalu z logaritemsko funkcijo pričeli dvigati v neslutene višave …

Lahko razkrijem tudi, da bomo imeli (oziroma se še dogovarjamo) kar nekaj zunanjih uspešnih gostov, ki bodo predstavili svojo poklicno pot, kar je lahko dobra osnova za uspeh kakšnega med sodelujočimi na našem forumu.

Ponovno objavljamo še eno izmed zgodnjih risb logotipa našega sedmega (pravljično število!) foruma mehatronike.

Rastem in se razvijam v ...



Matjaž Mlinšek

sreda, 12. november 2014

POGOVOR S PATRICKOM BUKOVNIKOM


Si plesalec. Kdaj si se začel ukvarjati s plesom? Opiši svojo plesno pot.
Plešem že vse življenje. Resneje pa ples treniram 6 let. Navdušil me je videospot Michaela Jacksona in takrat sem se odločil, da bom plesal. Tri leta sem imel svojo plesno skupino, treniral sem osnovnošolce, potem pa sem odšel med profesionalce. Leto dni je bil moj trener tudi svetovno znani koreograf Željko Božič. Zdaj plešem v Plesni šoli Urška. Ponosen sem na svoje sodelovanje z estradnikom Klemnom Slakonjo.

Zakaj ravno ples? Kaj ti pomeni ta šport?
S plesom se izražaš. V njem si iskren. Ne znam si predstavljati svojega življenja brez plesa.

Kateri plesni klub je po tvojem najboljši?
To je Plesni klub Urška, saj tudi sam plešem v njem. Je pa v Sloveniji mnogo dobrih plesnih klubov. Omenil bi še Kazino, ki svojo odličnost dokazuje z ogromnim številom nagrad.


Kaj ti pomenijo plesne nagrade, ki si jih osvojil?
Ne pomenijo mi veliko. Bolj mi je všeč zabavno druženje s plesalci. Mogoče bom spremenil mnenje, ko bom res dobil prestižno plesno nagrado.

Kateri plesni slog ti je najbližji?
 To je hip hop. Ples z največ energije. 

Kakšni so tvoji načrti za prihodnost?
Hočem postati še boljši plesalec, kasneje trener. Rad bi odprl svojo plesno šolo.


Kakšna je plesna kultura v Sloveniji?
Slovenci so dobri plesalci, boljši kot marsikateri evropski narod. Imamo vrhunske baletnike, dobri smo tudi v hip hopu, jazz baletu. Tako dobri smo, da smo plesalci svetovno znanih zvezd, kot so Usher,Ne-Yo, Britney Spears. Žal se mnogi vrhunski plesalci »izgubijo« v svoji slavi.

Znan si po svojem obesku z likom Afrike. Zakaj ravno Afrika?
Zelo veliko ljudi mi postavi to vprašanje. Afrika je zibelka civilizacije. Tam se je rodil človek in ko obišče ta kontinent, se počuti kot doma. Afričani so nepokvarjeni, v svojem jedru »čisti«.

Tvoj življenjski moto je …
Nikoli ne odnehaj in vedno bodi samosvoj.



Vprašanja sta napisali Pia in Lucija, 2. K. Patricka pa sta intervjuvali Urška in Lucija, prav tako iz 2.K.